BOLESTI KLOUBŮ a přemíra bílkovin? 

7. října 2018, Petr Novotný, výživový poradce

Velmi často slýcháme o bolestech kloubů či zhoršení pohyblivosti v poměrně ranném věku nejen u běžné populace, ale i u sportovců, kteří klouby zas až tolik nepřetěžují. Jaký je také pohled výživy a prevence na tuto problematiku? 

Bylo zjištěno, že většina z nás jí spíše ze zvyku nežli z hladu. Od dětství je nám vštěpováno, že máme jíst několikrát denně i když třeba hlad ani nemáme. Máme všichni doslova přebytek potravin a díky konzumaci např. bílkovin živočišného původu vzniká velké množství kyselin. Ty se slučují např. s vápníkem a tvoří nerozpustné (krystalické) sloučeniny. Ty se začnou postupem času ukládat kdekoli v organismu, mimo jiné v kloubech. Trvá to někdy mnoho a mnoho let, než začnou klouby dělat potíže. V kloubu každého z nás je mazivo (zajištuje pohyblivost) jehož množství se bez ohledu na věk tak rychle nemění. Pokud se ale ke slovu přihlásí výše zmíněné krystalické sloučeniny, vytlačují mazivo z kloubů a my pocítíme bolest, zhoršenou pohyblivost a pružnost. Z prvních se pak ozývají klouby v chodidlech, poté kolenou a následně kyčlí. Někdy bolesti postupují výše (páteř, ramena, lokty, prsty na rukou atd.). Bohužel většina z nás si nerada připustí, že to nejjednodušší, co lze z pohledu výživy pro tělo udělat, je mj. snížit příjem potravin s obsahem bílkovin živočišného původu (např. i masa). Již pouhým omezení příjmu koncentrovaných zdrojů bílkovin, lze často zaznamenat pocítit úlevy. Ta část populace, která má problémy s metabolismem bílkovin popř. trpí různými chronickými záněty trávicího ústrojí (Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida) většinou zaznamená pozitivní změnu nejen ve smyslu snížení hnilobných procesů ve střevech ale i zlepšení trávení a přílivu energie.

Na bílkoviny bychom neměli pohlížet jako na makroživinu, která je zdrojem energie. Proces jejich trávení je ve srovnání s ostatními složkami stravy energeticky poměrně náročný. Proteiny se v organismu nespalují "čistě". Co je důvodem? Cukry a tuky, které se skládají pouze z uhlíku, vodíku a kyslíku, se spalují na oxid uhličitý a vodu. Tyto látky tělo zdravého jedince zpracuje vcelku bez větších problémů. Bílkoviny ale obsahují dusík, který se v procesu metabolismu odbourává na toxické dusíkaté zbytky. Ty se metabolizují v játrech, které je zpracují na močovinu. To je sice jednoduchá sloučenina, má však také toxický dopad na organismus a z těla je odstraňována ledvinami. Obecně velký přebytek dusíkatých odpadních produktů metabolismu bílkovin může zvyšovat riziko alergií a vzniku autoimunitních onemocnění či zatížení štítné žlázy. Nadměrný přívod bílkovin kromě zatěžování metabolismu navíc zbytečně prodražuje stravu (nadměrnou spotřebou bílkovin získáme pouze tzv. "drahou" moč).

Pomoc pro klouby z řad rostlinné říše můžeme nalézt např. v celeru (podrobněji popsáno již v předchozích příspěvcích na BLOGu). Naši předkové doporučovali celer údajně při dně, revmatismu a artritidě. Pravidelná konzumace syrového celeru nebo šťávy z něj dokáže výrazně ulevit nejen kloubům, ale pomáhá podpůrně při migrénách. Celer je silně zásadotvorný a tak srovnává tělesné pH na přijatelnou úroveň.