Časté mýty při redukční dietě 

29. července 2018, Petr Novotný, výživový poradce

Hubnutí a všemožné redukční diety jsou věčným tématem a oblastí, v níž i přes velkou dostupnost informací přetrvávají některé nepravdy. Pojďme se podívat na ty největší a i nejčastější:

1. "Není dobré (resp. nesmím) jíst pozdě večer"

2. "Úplně nejlépe udělám, když nejím"

3. Týká se žen - "Nechci moc cvičit (resp. zvedat činky), co kdybych náhodou přibrala hodně svalů"

Začarovaný kruh

Velkému množství lidí se stane, že nejí, ale přesto stále nabírají na váze. Případně přestanou cvičit, protože nepociťují žádné změny. Pak přichází moment, kdy se dostaví demotivace a nechuť cokoli dále dělat. Často se také setkáváme i se skrytou obezitou, kdy může dotyčný jedinec vypadat na první pohled velmi štíhle. Při měření se ale zjistí, že zastoupení tukové tkáně je nadprůměrně vysoké a často tento typ lidí "tabulkově patří" do kategorie obézních. Přitom na první dojem mají tito jedinci doslova ideální štíhlou postavu. I BMI (Body Mass Index) je často v ideálních hodnotách! Toto jsou případy, kdy sportující nejí po tréninku nebo nejí obecně vůbec. Během dne mají významný nedostatek bílkovin a celkově denní strava nemá systém ani logiku (jogurt + 2 rohlíky nebo kus ovoce + kus pečiva atd. a nejlépe každodenně - týká se hlavně ženské populace). Výsledkem je ztráta svalové hmoty, přibírání tuku. Často to opticky není ani vidět.

Osvědčená pravidla, jak zhubnout?

  • Najděte si takový způsob stravování, který vám funguje a jste ho ochotni dodržovat po zbytek života. Nesmí se jednat o dietu ve smyslu psychického, emočního strádání. To lze vydržet jen chvíli a pak nazraje stav, kdy vezmeme útokem cokoli, co jsme si krátkodobě upírali!
  • Není důležité, co sníme občas, ale jak se stravujeme dlouhodobě.
  • Jestliže nám konkrétní jídlo nedělá dobře, tak to není jídlo určené nám a není vhodné ho jíst, jelikož nám neudělá dobře ani potřetí, počtvrté ...
  • Bez pohybu to bohužel nejde - klidně méně často, ale trvale.
  • Není možné zhubnout a dlouhodobě držet figuru pouze pohybem nebo pouze změnou jídelníčku. Obojí je nezbytné.
  • Najděte kohokoli, komu se pochlubíte se svým záměrem a kdo vás bude podporovat (trenér, kamarád(ka) nebo i veřejný příslib třeba na sociálních sítích.
  • Nevíte jak a kdy začít? To neřešte, začněte nejlépe hned a vydržte !