Běžná únava, nebo chronický únavový syndrom?

27. května 2018, Petr Novotný, výživový poradce

Projevy onemocnění zvaného chronický únavový syndrom se po dlouhá léta označovaly různými názvy (myalgická encefalomyelitida, syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce aj.), pojem chronický únavový syndrom je však nejpoužívanější.

Vyznačuje se pocity hlubokého a dlouhodobého vyčerpání, poruchami spánku, špatným soustředěním, depresemi, bolestmi kloubů a svalů, bolestí v krku, zvýšenou teplotou. O tom, zda je únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků se ale stále vedou spory.

Většinou se odborníci shodují na tom, že významnou úlohu zde hraje oslabený imunitní systém v kombinaci s fyzickým i psychickým přetížením (přibližně 60 % postižených tvoří alergici), někteří trpí i různými autoimunními nemocemi. Další často uváděné příčiny mohou být stres, poruchy centrálního nervového systému, svalového metabolismu, spánku, vliv toxinů ze znečištěného prostředí, nízký krevní tlak a abnormální hormonální aktivita.

Tipy pro výživu

Únavu může způsobit jakýkoli nedostatek důležitých nutričních látek. Strava by v tomto případě skutečně měla být rozmanitá a vyvážená, důraz bychom měli dát na zvýšený příjem vlákniny a antioxidantů  - čerstvé ovoce a zelenina, šťávy z nich, celozrnné produkty, luštěniny, dále dostatek kvalitních bílkovin (pozor na předávkování, to má na únavový syndrom stejný dopad jako malnutrice = podvýživa).

Doplňky stravy jsou v léčbě únavového syndromu prakticky nezbytností. K multivitaminovému přípravku (což může být např. i zelený ječmen) můžeme přidat kvalitní vitamín C společně s bioflavonoidy. K nejznámějším patří např. rutin, kvercetin, citrin a hesperidin, hesperin, eriodictyol, quercetin, quercertrin a další.

Imunitní systém lze podpořit užíváním omega-3 kyselin či echinacei (třapatky). Účinek této kombinace bude mnohem silnější, pokud přidáme lékořici, sibiřský ženšen (oba přípravky posilují nadledvinky, které vylučují hormony neutralizující stres), koenzym Q10 (posiluje srdeční činnost) a B komplex (podporuje tvorbu energie a má protistresové účinky).