Nespavost jako důsledek neustálého nabuzování a tišení organismu?

3. června 2018,  Petr Novotný, výživový poradce

Naším prvním nápojem hned po ránu je velmi často namísto kvalitní neperlivé vody různě silná káva, v horším případě jiný stimulant. V průběhu pracovního či sportovního dne pak padnou další kávy, před či po tréninkové stimulanty, energy drinky a v kolotoči různých způsobů neustálého nabuzování organismu, dospějeme k večeru, kdy nemůžeme usnout a tišíme organismus všemi dostupnými prostředky (ládujeme se meduňkou, kozlíkem lékařským, v horším případě chemickými léky na spaní).

Jsme chyceni v pasti, ze které se většina populace, orientovaná na maximální pracovní, ale i sportovní výkon, jen těžko dostává. Poznáváte se? Spirála nekonečného nabuzování a tišení organismu se točí a postupně nás ničí. Je to opravdu tak vážné? 

Příčiny a projevy nespavosti

Příčiny takového typu nespavosti jsou velmi rozličné a je jich celá škála: vedlejší účinky léků, alkohol, vybrané nemoci, stravovací návyky a skladba stravy (přejídání se, chybné a nevhodné diety), střídání denních a nočních směn. Často ale i tak jednoduchá věc jako špatná postel, polštář či příliš světla při spaní.

Projevy jsou pak různé. Nejběžnější je podrážděnost, únava během celého dne, bolest hlavy apod. Bohužel léčba klasickým způsobem se soustřeďuje (omezuje) na užívání léků na spaní. Tady je však často problém se vznikem závislosti a nebezpečí vedlejších účinků.

Tipy při nespavosti

  • Snažme se o pravidelný životní rytmus a přesný čas spánku.
  • Pokud patříme mezi jedince, kteří jsou stresové zátěži vystaveni každý den, je potřeba omezit konzumaci nealko nápojů s obsahem kofeinu, které mohou zvýšit úzkost a nespavost.
  • Máme široké spektrum doplňků na přírodní bázi. Dobře prozkoumanou rostlinkou s velmi dobrými účinky je kozlík (nejčastěji v kombinaci s heřmánkem a mučenkou) - účinkují na principu zmírnění stresu a usnadňují usínání.
  • Poměrně oblíbenou látkou je 5-HTP (5-hydroxytryptofan) - aminokyselina, která zvyšuje tvorbu serotoninu v těle, který navozuje spánek. Serotonin ("hormon štěstí a radosti") se účastní chemické reakce tvorby melatoninu (hormonu), který z něj v lidském organismu vzniká za určitých podmínek dominantně ovlivněných absencí světla.
  • Úpravou stravy s vyšším podílem tryptofanu pak můžeme navodit stav klidu a pohody, kdy ke spánku máme velmi blízko.

Závěrem

V případě nespavosti je také vhodné se v obecné rovině zaměřit na vyváženou stravu, ve které nebude deficit všech důležitých vitamínů skupiny B, jejichž nedostatek snižuje intelektuální schopnosti, zvyšuje poruchy krátkodobé paměti, způsobuje dezorientaci a zmatenost, podporuje nespavost, zvyšuje celkovou únavu a emocionální labilitu.

Už mírný nedostatek vitamínu B3 (niacin) se totiž může projevit nespavostí. Nesmíme také zapomínat na potraviny, v nichž je významně zastoupen hořčík nebo vápník. Že je třeba upravit celkový jídelníček a hýbat se, asi netřeba připomínat. Po nastavení pomyslné rovnováhy organismu pak lze zažít stav, kdy nebude zapotřebí naše tělo nabuzovat a následně pracně tišit, a co je důležité, vyhne se nám tolik nepříjemná nespavost.