Pomohou Omega-3 mastné kyseliny i při úzkosti?

2. září 2018, Petr Novotný, výživový poradce

Dostatečné množství omega-3 ve stravě může být výbornou prevencí deprese a úzkosti. Jde o látky, které se významně podílí na chemických procesech v našem mozku a na činnosti nervové soustavy. Důležitost omega-3 pro duševní kondici je způsobena zejména tím, že je náš mozek z velké části z těchto látek přímo vytvořen.

Bohužel v současné době existuje trend, kdy ve stravě převládají omega-6 a omega-9. Nedostatek omega-3 pak kromě špatného psychického stavu může vést i ke kardiovaskulárním onemocněním a hypertenzi. Tyto látky jsou také důležité pro správný vývoj plodu a dítěte.

Živočišné zdroje poskytují klíčové kyseliny: EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová). Obě jsou nezbytné především pro vývoj nervové soustavy a mozku. Hojně se nacházejí v rybách chladných vod, například v lososech, makrelách, pstruzích a tuňácích. Existuje celá řada studií, které popisují nižší výskyt úzkostných stavů a depresí v oblastech, kde se konzumuje větší množství ryb.

Rostlinné zdroje

Vegetariáni a vegani se však nemusí obávat - lze nalézt i kvalitní rostlinné zdroje. Ty dodávají tzv. ALA (kyselinu alfa-linolenovou), ze které si tělo vyrábí potřebná množství ostatních omega-3. Klíčovým zdrojem jsou například lněná, konopná nebo chia semínka, popřípadě některé druhy mořských řas.

Jak užívat Omega-3 ?

Omega-3 mastné kyseliny je lepší užívat před jídlem (cca 15-30 minut). Naopak kombinace s jídlem obsahujícím omega-6 kyseliny celkový účinek omega-3 kyselin snižuje. Oficiálně doporučovaná dávka je cca 300 mg denně, v praxi je však v mnoha případech nedostatečná.

Pravidelná konzumace omega-3 kyselin zvyšuje mimo jiné hladinu HDL cholesterolu ("hodného cholesterolu") v krvi a tím snižuje riziko aterosklerózy. V dlouhodobém horizontu působí omega -3 mastné kyseliny protizánětlivě, proto jsou významným pomocníkem při mnoha zánětlivých onemocněních.

Na co vždy pamatovat při užívání omega 3 doplňků stravy?

Omega-3 není vhodné užívat zejména současně s léky s antikoagulačním účinkem (= lidově "léky ředící krev" - např. Warfarin, Heparin, Fraxiparine).