Rafinovaná sůl - prospívá nám?

15. července 2018, Petr Novotný, výživový poradce

Je průmyslově zpracovaná sůl vhodná ke každodenní konzumaci?

Co vlastně znamená pojem rafinovaný? Rafinace je technologický postup, při němž se prvotní surovina zbavuje všech "nežádoucích" příměsí (pachových a chuťových látek) a nečistot. Tímto způsobem ale přichází o některé vitamíny a množství dalších cenných látek, a samozřejmě také o původní vůni a chuť.

Při rafinaci navíc mohou vznikat skutečně nežádoucí substance nebo škodlivé sloučeniny, přičemž výsledný produkt je velmi často jen jedna jediná látek, doslova odraná o komplex jiných, s nimiž se v přírodě vyskytuje ve spojení. Pro tělo proto není přirozené takto průmyslově upravenou látku přijímat. Bohužel ovšem platí, že zpracovanou a "očištěnou" surovinu lépe a snadněji prodat, proto jsou rafinované výrobky obecně výrazně levnější.

Sůl nad zlato?

Doporučený denní příjem kuchyňské soli je cca 5 g denně, v České republice se však pohybujeme i kolem 15 g a více. Selský rozum tedy velí zmírnit a také více sledovat a číst etikety. Tím snížíme i příjem soli skryté, nacházející se zejména v průmyslově zpracovaných produktech, polotovarech, instantních jídlech apod. (Ty se obecně vyplatí nejíst vůbec).

A jak se to má s rafinovanou solí? Je sice vysoce trvanlivá, ale tělu nic nepřináší, naopak mu přidává práci i s jejím zpracováním a vyloučením. Jedná se totiž v podstatě pouze o chlorid sodný a chemické přísady. Bývá sice obohacována v dnešní době deficitním jódem, ale ve většině případů jde o anorganickou formu, která je pro tělo hůře vstřebatelná.

A co se děje v těle při příjmu zvýšeného množství samotného sodíku? Dochází k zadržování vody v mezibuněčných prostorách a ke zvyšování krevního tlaku. Za normálních okolností toto pomáhá vyvažovat draslík přítomný i v nerafinovaných solích, při dlouhodobé zvýšené konzumaci rafinované soli však nastává disbalance. Ta vede k okyselení organismu, oslabení imunitního systému a v konečném důsledku k možnému vzniku různých chronických onemocnění.