Stresem ani nedýcháme aneb Hýčkejme si svoje plíce
Nejčastější činností, kterou děláme, aniž si to uvědomujeme, je dýchání. Jak ale vlastně dýcháme? Většinou bohužel tak, že svému tělu moc neprospíváme. Dýchat je totiž potřeba dlouze a zhluboka. Plíce výrazně povzbudí a příznivě ovlivní čerstvý vzduch, rozličná dechová cvičení, inhalace bylinných roztoků, pohyb, cvičení, ale například i pocení. Také pravidelná půlhodinová procházka nebo pobyt na zdravém vzduchu je nedocenitelný. Podle výzkumů může dýchací cvičení zvýšit hladinu kyslíku v krvi, přispět ke snížení dušnosti a potažmo i k celkové kondici organismu.
Plíce a dýchací cesty
Plíce jsou párovým orgánem umožňujícím výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Lidské plíce jsou složeny z plicních sklípků protkaných drobnými krevními kapilárami. Do plicních sklípků proniká vzduch a přítomný kyslík pak prostupuje do krve. Naopak oxid uhličitý se z plicních sklípků při výdechu dostává z těla ven. Plíce pak spolu s kůží a tlustým střevem patří mezi zásadní vylučovací (čistící) orgány. V případě, že dojde k snížení jejich funkce, se v organismu mohou hromadit nežádoucí látky a oslabené dýchací cesty jsou také snadnou branou třeba pro viry a bakterie.
Strava
V první řadě může zatíženým plicím pomoci a odlehčit zdravější výživou. Strava by pochopitelně měla primárně obsahovat dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, aby se zajistil příjem dostatku řady vitaminů, minerálů a vlákniny. Pokud trpíme častěji na zánět průdušek či související onemocnění, je vhodné zvážit eliminaci konvenčních průmyslově zpracovaných mléčných výrobků, jelikož např. pasterizované mléčné výrobky mohou zvýšit produkci hlenu v organismu. Tento hlen může být obtížné potlačit, což může vést k trvalému a nekontrolovatelnému kašli.
Jedním ze způsobů, jak tento problém s hlenem vyřešit, je pití většího množství vody po celý den. Můžeme též zvýšit vlhkost vzduchu pomocí zvlhčovače a tím usnadnit dýchání. Vždy je dobré držet rozumný odstup od zpracovaných, konzervovaných a zmrazených potravin a cukru. Některá aditiva, konzervační látky a barviva pro potraviny jsou také známa tím, že u citlivých jedinců přispívají k problémům s dýcháním a dokonce k astmatickým záchvatům.
Cvičení
Pokud máme potíže s dechem, může se cvičení jevit jako zvláštní nápad. Sezením a nicneděláním se však nestane nic, co by pomohlo naše plíce posílit. Pravidelným cvičením, zejména kardio cvičením, můžeme posilovat dýchací svaly a zlepšit celkovou vytrvalost.
Stres
Stejně jako u všech zdravotních problémů a onemocnění je dalším z faktorů oslabujících dýchací cesty stres. Snížením každodenního stresu na minimum a zvládáním stresu zdravými způsoby jsme uvolněnější a to má přímý pozitivní vliv na naše plíce. Pro zdraví plic, bychom se měli každý den uvolnit duševně i fyzicky.
Co paradoxně může plicím a jejich regeneraci napomoci je, pokud je to možné, vyhnutí se agresivním vůním a parfémům, lakům na vlasy, vonným svíčkám nebo sprejům na hmyz. Použitím přírodních domácích prostředků se můžeme vyhnout různým chemikáliím a zlepšit tak zdraví plic.